7 rzeczy, które przemyśl, zanim sięgniesz po pożyczkę

Nigdy, ale to nigdy nie powinniśmy pożyczać na cele konsumpcyjne, powiedzą ci wszyscy „znawcy” spraw finansowych. Tak, jasne, tylko niech ci eksperci wsadzą sobie swoje porady wiesz, gdzie, gdy ty wiesz, że pieniądze są ci potrzebne i to natychmiast, a po prostu zupełnie nie masz ich skąd wziąć. Pożyczki, jak wszystko inne są dla ludzi, tylko zanim po nie sięgniemy, dokładnie przemyślmy kilka rzeczy.


1. Pożyczka a kredyt


Pierwsza rzecz, którą zapamiętaj to to, że pożyczka to nie to samo co kredyt. Kredytów mogą udzielać tylko banki i kasy oszczędnościowe. Pożyczki może ci udzielić każdy; przyjaciel, rodzina czy firma pożyczkowa lub prowadząca działalność o tym charakterze. Zasadniczo, pożyczka powyżej tysiąca złotych powinna mieć formę pisemną, nawet jeśli pieniędzy pożycza ci kolega z pracy.


2. Potrzeba czy kaprys


Zanim sięgniesz po pożyczkę, odpowiedz sobie na pytanie, czy te pieniądze są ci faktycznie potrzebne. Musisz je mieć na naprawę samochodu, który jest twoim narzędziem pracy czy na wizytę u specjalisty, który pomoże co odzyskać zdrowie? Czy tylko chcesz sobie kupić kolejny gadżet lub wyjechać z przyjaciółmi na kosztowny weekend? Innymi słowy, miej pewność, że pieniądze są ci naprawdę potrzebne.


3. Możliwości


To kolejna sprawa, z która trzeba się zmierzyć. Pożyczka to nie tylko tyle, ile potrzebujesz, ale też dodatkowe koszty. Może ich być sporo: odsetki, prowizje, ubezpieczanie, marża i kilka innych. Ogólnie kwota, którą oddasz, będzie zdecydowanie wyższa niż to, co pożyczasz. Stać cię na to?


4. Budżet domowy


Zadłużyłeś się? Nie ma siły, od dziś będziesz spłacać solidne raty. Starannie przejrzyj swój budżet i policz, z czego musisz zrezygnować, aby starczyło ci na spłaty. W tym przypadku każde przekroczenie terminu czy brak spłaty niesie ze sobą konsekwencje a przyszłość. Być może teraz wydaje ci się to nieistotne, ale w przyszłości każde takie zaniedbanie zostanie ci wytknięte, na przykład, gdy będziesz starać się o kredyt hipoteczny.


5. Jasna umowa


Nie zapominaj, że podpisanie umowy to zawsze poważna decyzja i zupełnie nieistotne, czego ona dotyczy. Zawsze, ale to zawsze starannie przeczytaj całą umowę razem z załącznikami. Aneksy i regulaminy to jej integralna część i masz obowiązek się z nimi zapoznać. Prawnicy, którzy opracowują, umowy często posługują się specyficznym językiem, który nie zawsze jest zrozumiały, dlatego starannie zaznacz wszystko to, czego nie rozumiesz i dopytaj konsultanta.


6. Wiarygodna firma


Zanim pożyczysz, zastanów się, od kogo bierzesz pieniądze. Wiarygodność firmy, co do której musisz być stuprocentowo pewien, że nikt cię nie oszuka to podstawa. Zdarzają się przypadki oszustw, zwłaszcza teraz, gdy wszystko odbywa się zdalnie. Wbrew pozorom, czasem lepiej pożyczyć od dobrej i solidnej firmy i zapłacić uczciwe odsetki niż od znajomych, bo zobowiązanie i dług wdzięczności może być większym obciążeniem niż prowizja.


7. Dwa tygodnie na rezygnacje


Nawet jeśli masz już pieniądze w ręku czy na koncie, masz święte prawo rozmyślić się i oddać pożyczkę. Proste, dokładnie dwa tygodnie od podpisania umowy to czas, w którym możesz zmienić zdanie, zrezygnować z pożyczki i złożyć w firmie oświadczenie o odstąpieniu. Jeśli nie możesz sic do firmy pożyczkowej czy banku masz prawo wysłania informacji o odstąpieniu listem poleconym. Nie stresuj się, czy list dojdzie w terminie. Liczy się data stempla, a nie doręczenia.