7 rzeczy, które poprawią się w twoim życiu dzięki świadomemu zarządzaniu pieniędzmi

Pieniądze nie są w życiu ważne, myślisz sobie. Ważniejsza jest rodzina, przyjaciela, kariera, kontakty, satysfakcja z życia. To prawda, tylko to nie do końca, bo pieniądze są w życiu ważne, a ich brak prowadzi do bardzo wielu problemów, w dodatku obejmujących strefę psychiki i emocji. Świadome zarządzanie pieniędzmi naprawdę wiele daje, zobacz jak wiele.


1. Poczucie kontroli i panowania


Jeśli prowadzisz budżet domowy, doskonale wiesz, co dzieje się z twoimi pieniędzmi, na co ich potrzebujesz i jak dzielisz pomiędzy swoimi potrzebami. Znasz hierarchię i wiesz, co jest i naprawdę niezbędne. Wiesz, że pieniądze nie przeciekają ci pomiędzy palcami i że doskonale nad nimi panujesz. Umiesz zaplanować swoje wydatki, także te nieregularne.


2. Odróżniasz potrzeby od zachcianek


Kiedy ustalisz hierarchię swoich potrzeb, doskonale wiesz, co jest dla ciebie najpilniejszą potrzebą, a co jest tylko zachcianką, bez której doskonale możesz się obejść. Potrzeba to mieszkanie, dostawy mediów, usługi, ubrania, ale czy kolejny weekend to przypadkiem nie jest tylko zachcianka? Kontrola finansowa pozwala to odróżnić.


3. Wiesz, jaka jest dla ciebie wartość rzeczy


Panowanie nad finansami oznacza, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, ile kosztuje twój czas i jaka jest jego wartość. Ustalasz, jaka jest twoja stawka godzinowa i wiesz, ile jesteś w stanie zarobić w tym czasie. Dzięki temu potrafisz określić, ile godzin twojej pracy, a ile godzin życia kosztuje cię dana rzecz i racjonalnie podejmujesz decyzję, czy faktycznie jest dla ciebie aż tyle warta.


4. Jesteś skuteczna w działaniu


Nie ma siły, aby zrealizować swoje marzenia trzeba mieć pieniądze. Nieważne, czy to dom z dużym ogrodem, czy podróż dookoła świata, kasa jest niezbędna. Tyko, jeśli wiesz, czego tak naprawdę chcesz i na co potrzebne ci pieniądze, nie ma najmniejszego problemu, abyś skutecznie odłożyła na to i szybko zrealizowała swój cel. Naprawdę, jeśli chcesz spełnić za nie swoje marzenie, odkłada się je w tempie błyskawicznym i ma się z tego satysfakcje.


5. Zyskujesz poczucie bezpieczeństwa


Niestety, to problem, który najczęściej dotyczy kobiet. Po prostu nie myślą one o swoje przyszłości. A przecież tak wiele małżeństw się rozpada, tak częste jest unikanie płacenia alimentów, a w dodatku kobiety żyją zdecydowanie dłużej na emeryturze. Na to wszystko potrzebne są pieniądze i jeśli je masz, zwyczajnie czujesz się bezpieczniej.


6. Nabierasz pewności siebie


To bardzo ważne, weźmy choćby fundusz bezpieczeństwa finansowego, inaczej nazywany poduszką bezpieczeństwa. To spore pieniądze, mają ci pokryć koszty przynajmniej kilku miesięcy życia. To kwota, która pozwala ci na to, byś mogła przestać się zgadzać na wszystko i nie dać się wykorzystywać. Pomyśl, gdy szef jest niemiły, koleżanki nieprzyjemne, a wymaganiom ciężko sprostać w zwykłej sytuacji niewiele możesz zrobić. W końcu z tyłu głowy masz świadomość, że trzeba spłacić raty i opłacić przedszkole dziecka. Zupełnie inaczej jest, jeśli masz poduszkę bezpieczeństwa i stać cię na pokrycie zobowiązań. Zwyczajnie, rzucasz prace i szukasz następnej.


7. Nie masz kompleksów


Bo niby dlaczego miałabyś mieć? Umiesz zarządzać finansami, spełniasz swoje marzenia, realizujesz się i inwestujesz nie tylko w finanse, ale też w siebie. Stale się rozwijasz i masz pewność siebie, nie boisz się zmiany pracy i dlatego bez problemu jesteś w stanie sprzeciwić się szefowi – idiocie. Nie pozwalasz sobą pomiatać i znasz swoje zalety, a w trakcie rozmowy o pracę doskonale potrafisz określić, ile jesteś warta.

1 thought on “7 rzeczy, które poprawią się w twoim życiu dzięki świadomemu zarządzaniu pieniędzmi

  1. Wymienione 7 punktów jest jak dekalog finansowy. Absolutnie się z nimi zgadzam.

Comments are closed.